بررسی قابلیت های GPS خودرو

ردیاب کودک
بررسی قابلیت های GPS خودرو
4.7 از 3 رای

تصور کنید در مکانی هستید که برایتان آشنا نیست.، تنها کاری که باید انجام دهید این است که GPS خودرو را روشن کنید و بدون هیچ‌گونه نیازی به اینترنت موقعیت دقیق خود را دریافت کنید. GPS خودرو شما رو راهنمایی می‌کند تا به مقصد خود برسید. GPS خودرو یا سامانه موقعیت یاب جهانی چیست و چطور به این قدرت رسیده در طی این مقاله تاریخچه GPS و GPS خودرو را بررسی می‌کنیم.

جی‌پی‌اس در ابتدا کاربرد نظامی داشت که توسط وزارت دفاع آمریکا در سال ۱۹۷۳ برای بهتر شدن و غلبه بر مشکلات سیستم‌های موقعیت یابی قبلی طراحی و توسعه داده شده و اکنون پشتیبانی آن در دست وزارت دفاع آمریکا است. GPS با ۲۴ ماهواره به‌صورت ۲۴ ساعته و رایگان مشغول کار است.

 

افتخار جی‌پی‌اس به آزمایشگاه فیزیک پیشرفته راجر استون ایون برادفورد پاکینسون:

سامانه ناوبری خودرو (یا همان GPS خودرو) اولین بار  توسط مزدا برای مدل کوزو در سری JC استفاده شد. قبل از آن شرکت‌های خودروسازی در پی ساخت سیستم ناوبری خودرو بودند با ظهور جی‌پی‌اس و در اختیار گذاشتن عمومی آن توجه به سوی GPS و ردیاب خودرو جلب شد.

 

GPS خودرو چگونه کار می‌کند؟

برای پاسخ به سؤال باید گفت که نیاز به یک ساعت بسیار دقیق داریم که زمان رفت‌وبرگشت سیگنال از ماهواره به دستگاه را محاسبه کند که این سرعت، با سرعت نور محاسبه می‌شود و همچنین زمان آن با ساعت کوانتومی حساب می‌شود. با این داده‌ها  و یک سری محاسبات ماهواره، GPS خودرو  می‌تواند ارتفاع شما از سطح دریا، سرعت، جهت، فاصله باقی مانده تا مقصد را طریق گراف نزدیک‌ترین مسیر را برای شما مشخص کند.

 

GPS خودرو

 

چطوری به GPS خودرو اعتماد کنیم؟

خب جی‌پی‌اس با خطای تقریبی ۱۵ تا ۱۰۰ متر مکان شما رو محاسبه می‌کند. برای محاسبه این اطلاعات ۲۴ ماهواره در سطح فضا قرار دارند که به تازگی تعداد آن ها به ۳۱ عدد رسیده است. این ماهواره‌ها در فاصله ۲۰۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارند که برای محاسبه موقعیت هر خودرو حدود ۳ ماهواره لازم است. با محاسبات دقیق این ماهواره‌ها به راحتی مکان دقیق خودرو شما نمایش داده می‌شود و کمترین خطا در این آمار وجود دارد. این ماهواره‌ها هر ۱۰ سال یک بار عوض می‌شوند.

 

در مورد GPS خودرو بیشتر بدانیم

GPS خودرو نوع آفلاین و آنلاین دارد.  در مدل آفلاین با قرار گرفتن نقشه در یک حافظه، GPS خودرو مسیر را پیش‌بینی و کوتاه‌ترین مسیر را پیدا می‌کند. این مدل از GPS خودرو نیازمند به‌روزرسانی های دائم می‌باشد در مدل آنلاین با استفاده از gprs اقدام به مسیر یابی می‌کند. مسیریابی در GPS خودرو آنلاین به صورت دقیق‌تر انجام می‌گیرد و این نوع GPS خودرو کاربرد بیشتری دارد. معمولا خرید انواع ردیاب خودرو بین 500 تا 1500 میلیون تومان هزینه دارد.

ردیاب کوچک

 

GPS خودرو برای ردیابی

از کاربردهای جالب GPS خودرو، ردیابی می‌باشد.  با استفاده از اینترنت و GPS اطلاعات دستگاهی که جی‌پی‌اس بر روی آن نصب است را برای یک سرور ارسال می‌کند شما می‌توانید از طریق یک اپ یا وب‌سایت به محل جی‌پی‌اس خود دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید از راه دور سرعت ماشین سوخت او را کنترل کنید. حتی این امکان وجود دارد که ماشین را از راه دور خاموش کنید. این نوع ردیاب برای شرکت‌هایی که چندین ماشین دارند و نمی‌توانند همه آن‌ها را کنترل کنند، مناسب است. حتی می‌توان برای GPS خودرو تنظیماتی را انجام داد تا اگر خودرو از محدوده تعیین شده خارج شود، هشدار داده شود و یا ماشین خاموش شود.

انواع GPS خودرو

GPS خودرو در مدل و برندهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شود. مدل نصب در انواع GPS خودرو متفاوت می‌باشد. برای مثال از نوع آهنربایی تا مدل فندکی با شارژ دهی بالا وجود دارد که در بین این مدل‌ها، نصب ردیاب GPS خودرو آهنربایی از بقیه راحت‌تر است.

در بیشتر خودروها، GPS خودرو به صورت پیش‌فرض نصب می‌باشد. متاسفانه در کشور ما برای خودروهای داخلی این آپشن محسوب می‌شود و افراد ناچارند خود این کالا را خریداری و نصب کنند. اگر شما نیز جز افرادی هستید که به  GPS خودرو و استفاده از ان علاقه دارید، برندهای بسیار و شرکت‌های زیادی این خدمات را ارائه می‌دهند. بهتر از مراکز معتبر و دارای پشتیبانی خریداری کنید تا در آینده برای آپدیت نقشه‌ها دچار مشکل نشوید.

 

gps ماشین نقشه

GPS خودرو برای نقشه

در این مدل GPS خودرو، معمولاً در جلوی ماشین در دید راننده قرار می‌گیرد، اکثر مدل‌ها داری راهنمای سخنگو است که راننده بدون نیاز به نگاه کردن به صفحه مسیر را پیدا کند. در این مدل هم جی‌پی‌اس سرعت، فاصله و زمان باقی‌مانده تا مقصد را محاسبه و اعلام می‌کند. این محاسبات با هندسه و گراف به‌دست  می‌آیند. این نوع GPS خودرو برای کسانی که زیاد اهل ماجراجویی و سفر هستند بسیار کاربرد دارد و یا افرادی که به دنبال کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن مقصد هستند نیز می‌توانند از این GPS خودرو استفاده کنند.

 

GPS خودرو چه امکانات و ویژگی‌هایی دارد؟

GPS خودرو در ابعاد کوچک تولید می‌شود تا به راحتی در هر قسمتی از خودرو قرار گرفته شود. وزن آن معمولاً بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ گرم است. نصب GPS خودرو بسیار آسان بوده و خودتان نیز به راحتی می‌توانید آن را نصب کنید. GPS خودروهایی که با باتری کار می‌کنند، معمولاً زمان زیادی شارژ نگه می‌دارند و دیگر لازم نیست دائم آن را شارژ کنید. موقعیت‌یابی با استفاده از GPS خودرو آنلاین بسیار سریع انجام می‌شود.

امکان سرعت GPS خودرو بسیار کم است و این نیز به دلیل کوچک بودنان است. GPS خودرو خوب باید حتماً ضد آب و ضد گردوغبار باشد تا در شرایط آب و هوایی کیفیت خود را از دست ندهد. امکان بسیار خوب GPS خودرو این است که موقعیت مکانی را به راحتی بر روی تلفن همراه و سایت نمایش می‌دهد و ابزار دیگری نیاز ندارد. GPS خودرو زمان دقیقی که خودرو در حال حرکت است را نیز به شما نمایش می‌دهد. امکان اتصال دزدگیر خودرو به ردیاب ماشین نیز وجود دارد تا در هنگام خطر، با آژیر زدن، خطر را اعلام کند. در صورتی که آنتن GPS خودرو قطع شود، بر روی پنل هشدار نمایش داده می‌شود. GPS خودرو حتی در هنگام باز و بسته شدن خودرو نیز به شما هشدار می‌دهد و شما را مطلع می‌سازد.

format_align_justify برچسب ها :
remove_red_eye تعداد بازدید : 861
keyboard_arrow_up