رهیاب خودرو چیست ؟

رهیاب خودرو
رهیاب خودرو چیست ؟
4.4 از 7 رای

رهیاب خودرو وسیله‌ای است که با کمک تکنولوژی سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) به‌منظور تعیین موقعیت مکانی، پیدا کردن آدرس‌ها و جهت راهنمایی رسیدن به مقصد در خودروها نصب می‌شود.

سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS)

سیستم موقعیت‌یابی جهانی (GPS) یک سیستم جهت‌یابی ماهواره‌ای است که مکان فعلی شمارا از طریق سیگنال‌های GPS تعیین می‌کند. دستگاه‌های رهیاب جی‌پی‌اس درزمینه های نظامی، دریایی، هوایی، ردیابی و نظارت استفاده می‌شوند.

یک GPS باید در محدوده مستقیم حداقل سه سیگنال ماهواره‌ای باشد تا بتواند عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی و جابجایی خود را در آن فضا دقیقاً مشخص کند. اگر شما به چهار سیگنال ماهواره وصل شدید، گیرنده شما همچنین می‌تواند ارتفاع را محاسبه کند. این اطلاعات ماهواره‌ای سپس به پایگاه داده نقشه ارائه‌شده در واحد GPS ارجاع می‌شود.

تفاوت رهیاب خودرو  با ردیاب خودرو

همه ما از رهیاب جی‌پی‌اس خودرو استفاده می‌کنیم، سیستم‌های رهیاب GPS خودرو برای تعیین آدرس‌ها و ارائه دستورالعمل‌هایی برای رسیدن به مقصد استفاده می‌شوند. داده‌ها از ماهواره‌ها دریافت می‌شوند و در صفحه‌نمایش راننده نمایش داده می‌شوند و این اطلاعات تنها توسط راننده قابل‌مشاهده است، ردیاب نیز مانند رهیاب خودرو داده‌ها را از ماهواره دریافت می‌کند اما برخلاف سیستم رهیاب خودرو، ردیاب خودرو به معنای نمایش اطلاعات به کسی که صدها مایل دورتر است می‌باشد، در سیستم ردیاب خودرو داده‌هایی که از ماهواره دریافت شده است از طریق سیم‌کارتی که در سیستم ردیاب قرار دارد به یک صفحه‌نمایش در صدها مایل دورتر فرستاده می‌شود.

رهیاب خودرو مناسب

تشابه ردیاب و رهیاب خودرو

سیستم رهیاب و ردیاب خودرو هر دو به‌منظور تعیین موقعیت مکانی و گرفتن مختصات جغرافیایی از تکنولوژی GPS استفاده می‌کنند.

 چرا باید از رهیاب خودرو استفاده کنیم؟

در عصر گوشی‌های هوشمند که در آن شما می‌توانید به موسیقی، تصاویر و برنامه‌های مسیریابی دسترسی پیدا کنید، ممکن است برای شما سؤال باشد که چرا استفاده از سیستم‌های رهیاب در خودرو ضروری است؟ سیستم‌های رهیاب خودرو باوجود پیشرفت تکنولوژی در تلفن‌های همراه نیز محبوب هستند. مزایای بسیاری برای استفاده از سیستم‌های رهیاب خودرو جود دارد. ازآنجاکه بسیاری از افراد برای مسیریابی روزانه خود به تکنولوژی تکیه می‌کنند مهم است که مزایای نصب سیستم رهیاب خودرو را بدانیم.

بیشتر بخوانید : ردیاب ماشین چیست ؟

در اینجا برخی از مزایای داشتن رهیاب در ماشین شما را بیان می‌کنیم:

رهیاب خودرو نیازی به باتری ندارد

با استفاده از رهیاب خودرو در سفرهای طولانی نیازی نیست که نگران تمام شدن باتری آن باشید زیرا رهیاب خودرو توسط باتری ماشین شما کار می‌کند. تکیه به یک تلفن همراه برای مسیریابی در رانندگی‌های طولانی برای رانندگان بسیار خطرناک است، اگر شارژ باتری گوشی شما تمام شود ممکن است راه سفر را گم کنید. با استفاده از تلفن همراه خود به‌منظور استفاده از GPS، نه‌تنها باتری گوشی خود را تخلیه می‌کنید، بلکه از دیگر امکانات گوشی مانند گرفتن عکس‌های دیدنی یا گوش دادن به موسیقی در طول سفر خود را محروم می‌کنید.

 استفاده از ماهواره

 مکانیزم رهیاب خودرو برای دریافت و نگهداری یک سیگنال به ماهواره متکی است و این ویژگی سیستم رهیاب خودرو را دقیق، کارآمد و قابل‌اطمینان‌تر می‌کند. در مکان‌هایی که شبکه‌های تلفن همراه آنتن دهی مناسبی ندارند تکیه کردن به یک گوشی هوشمند قطعاً شمارا ناامید خواهد کرد به همین دلیل بهتر است برای رانندگی در مکان‌های دورافتاده از رهیاب خودرو برای مسیریابی استفاده کنید.

حواس‌پرتی کمتر در جاده

یکی از دلایل تصادفات در جاده‌ها استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی است، استفاده از گوشی همراه برای مسیریابی هنگام رانندگی انتخاب هوشمندانه‌ای نیست، مهم است که تلفن همراه خود را کنار بگذارید تا ایمنی خود را حفظ کنید توصیه می‌کنیم برای مسیریابی در هنگام رانندگی از یک رهیاب خودرو استفاده کنید پس برای حفظ ایمنی خود و کاهش تصادفات جاده‌ای اتومبیل خود را مجهز به رهیاب خودرو کنید.

رهیاب خودرو راه سریع و آسان برای رسیدن به‌جایی است که می‌خواهید بروید :

یک سیستم رهیاب خودرو می‌تواند موقعیت شمارا در عرض چند ثانیه تعیین کند و همچنین به کمک رهیاب خودرو به نقاط نزدیک مانند رستوران‌ها، فرودگاه‌ها، پارک‌های تفریحی و جاذبه‌هایی که ممکن است برای شما شناخته‌نشده باشند دسترسی پیدا کنید، این قابلیتست که با خرید ردیاب خودرو امکان آن را ندارید.برخی از نقشه‌های GPS حاوی اطلاعات مکملی مانند کتاب راهنما و اطلاعات توریستی هستند. پس اگر قصد سفر به یک مکان ناآشنا رادارید نقشه های قدیمی خود را کنار بگذارید، سیستم رهیاب خودرو بهترین نقشه راهنما برای شما است.

سهولت استفاده و کوچک بودن

تمام مزایای سیستم GPS رهیاب خودرو کوچک بودن و استفاده آسان از آن است تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقصد را وارد کنید و صبر کنید تا سیستم به شما دستورالعمل لازم را بدهد.

 

رهیاب خودرو

ویژگی‌های یک سیستم رهیاب خودرو مناسب اتومبیل شما چیست؟

چه نوع رانندگی انجام می‌دهید؟ چه وقت و تا چه حد مسافرت می‌کنید؟

شرایط رانندگی معمولی خود را در نظر بگیرید، چقدر در ناحیه‌های ناآشنا هستید و چه ویژگی‌هایی برای شما مهم است. اگر بیشتر رانندگی شما در همان مسیری است که رفت‌وآمد دارید و یا مسیرهای محلی و جاده‌های آشنا است و نیز در سفرهایی که می روید نیاز به راهنمایی چندانی ندارید، ممکن است به یک دستگاه رهیاب خودرو گران‌قیمت با ویژگی‌های بسیاری بالایی نیاز نداشته باشید.

 

وزن دستگاه رهیاب خودرو

اگر شما قصد استفاده از دستگاه رهیاب خودرو در خارج از ماشین خود ندارید وزن یک مسئله نیست، امااگر شما بیش از یک ماشین دارید ویا در سفر های خارجی که میروید ماشین اجاره می کنید یک دستگاه GPS قابل‌حمل باکیفیت و با وزن مناسب خریداری کنید.رهیاب یا ردیاب شخصی معمولا وزنی کمتر از 50 گرم دارند.

اندازه صفحه‌نمایش و وضوح تصویر رهیاب خودرو

نمایشگر 5 اینچی استاندارد فعلی خودرو است. صفحه‌نمایش‌های بزرگ‌تر برای کامیون‌ها مناسب‌اند. یک نمایشگری را انتخاب کنید که مانع دید شما از جاده نشود و نیز وضوح تصویر در آن مناسب باشد در صورت لمسی بودن آن میتوانید با زوم کردن جزئیات بیشتری را ببینید.

گیرنده‌های حساس

سیستم رهیابی را انتخاب کنید که گیرنده های حساسی داشته باشد تا در مکان‌هایی که ممکن است سیگنال‌های ماهواره‌ای ضعیف باشند دچار مشکل نشوید.

ویژگی‌های کاربرپسند

هنگام رانندگی شما به یک سیستم GPS نیاز دارید که بیش‌ازحد پیچیده نباشد و به‌راحتی بتوانید از آن استفاده کنید تا تمرکز بیشتری بر رانندگی داشته باشید.

هشدارهای اضافی

یک سیستم رهیاب خودرو باید هر هشداری مانند ترافیک، هشدارهای سرعت، چراغ‌قرمز، مناطق مدرسه و غیره به راننده ارائه دهد. این امر باعث می‌شود راننده با دقت و ایمن‌تر رانندگی کند.

اگر اهل ماجراجویی و سفر به مکان‌های ناشناخته هستید و می‌خواهید یک سفر آرام و بدون نگرانی داشته باشید اتومبیل خود را به رهیاب خودرو تجهیز کنید امروزه با توجه به گسترش شهرها و تغییرات جاده‌ای رهیاب خودرو یک وسیله جانبی نیست آن را جزئی از اتومبیل خود بدانید.

در ضمن در صورتی که نیاز به وسیله ای برای پیدا کردن خودرو خود در سفر و مواقع ضروری دارید . می توانید مقاله ردیاب آهنربایی خودرو را مشاهده کنید.

format_align_justify برچسب ها :
remove_red_eye تعداد بازدید : 986
keyboard_arrow_up